T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
DİYARBAKIR / KAYAPINAR - Ali Emiri Anadolu Lisesi

Tarihçe

 

ALİ EMİRİ EFENDİ

1857 yılında Diyarbakır’da doğdu. Ailesi Diyarbakır’ın köklü ailelerinden biridir. Seyyid ve şerif soyundan gelmektedir. Diyarbakır’ın ünlü şairlerinden Saim Mehmet Emiri Çelebi’nin torunlarından Seyyid Mehmet Şerif Efendi’nin oğludur. İyi bir öğrenim görmesinde ve yetişmesinde ailesinin büyük rolü oldu. İlk öğrenimini Sülûkiyye Medresesi’nde tamamladı.

Amcası Fethullah Feyzi Efendi’den ve büyük amcası Şaban Kâmil Efendi’den alet ilimleri ve hat dersleri, Şirvan Kaymakamı olan dayısından Farsça dersleri aldı. Kısa zamanda Arapça ve Farsça’sını ilerletti. Bu arada eski tarzda şiirler kaleme almaya başladı. Küçük yaştan itibaren okumaya ve öğrenmeye olan merakı hayatı boyunca devam etti.

17 Nisan 1916 yılında büyük bir özveriyle bir araya topladığı eserlerle kendisine tahsis edilen Feyzullah Efendi Medresesi’nde bir kütüphane kurdu. Bütün ısrarlara rağmen kütüphaneye kendi ismini değil Millet Kütüphanesi ismini verdi. “Ben bu kitapları milletim için topladım ve milletime vakfediyorum” diyerek kütüphanenin adını Millet Kütüphanesi koydu. 23 Ocak 1924 tarihinde ölümüne kadar kurduğu kütüphanesinin müdürlüğünü yaptı.


 


 

OKULUMUZ, DİYARBAKIR İLİ KAYAPINAR BELDESİNDE YER ALMAKTA OLUP, 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA EĞİTİM HAYATINA BAŞLAMIŞTIR.

BÖLGESİNDE ÇAĞDAŞ BİR EĞİTİM HİZMETİ VERMEYİ İLKE OLARAK BENİMSEMİŞ OLAN OKULUMUZ, TOPLAM 28 DERSLİK, 1 BİLGİ TEKNOLOJİ SINIFI, 4 LABORATUAR, 1 KÜTÜPHANE, 1 İŞLİK ATÖLYESİ , 46 BRANŞ ÖĞRETMENİ , 3 İDARECİ İLE EĞİTİM-ÖĞRETİM FAALİYETLERİNİ YÜRÜTMEKTEDİR.OKULUMUZDA  1033 ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRMEKTEDİR.(2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI RAKAMLARI)

Yayın: 04.03.2013 - Güncelleme: 02.04.2017 20:25 - Görüntülenme: 967